Fäktning på hjul

I september 2016 kommer Linköpings fäktklubb att starta en nybörjarkurs i sittande fäktning, eller som det också kallas, rullstolsfäktning.

NÄR? Förmodligen tisdagar, dock ej helt klart ännu

VAR? Vår fäktsal på Furirgatan 21, gatuplan

HUR? Sittande fäktning är en paralympisk idrott med långa anor. För dig är sittande fäktning en snabb, rolig och utmanande idrott där du efter att ha deltagit i en nybörjarkurs tränar tillsammans med klubbens medlemmar på våra ordinarie träningar. Sittande fäktning passar dig som har ett rörelsehinder. Du behöver dock inte ha en egen rullstol – klubben har all utrustning som behövs. Under kursen går vi igenom grundläggande regler, fäktteknik och övar både enskilt och genom matchfäktning.

AVGIFT? 800 kr (lån av all utrustning ingår)

ANMÄLAN? Fyll i anmälningsformuläret HÄR

Bilden nedan visar hur sittande fäktning kan te sig på högsta nivå, vid Paralympics i London 2012.

Pui+Shan+Fan+2012+London+Paralympics+Day+9+C-oSr0iAmUHl

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nedan ser du en bild från vår prova på-aktivitet vid Stångåloppet i augusti.

sittinactionspectators

 

Foto: Charlotte Lundgren