Uncategorized

Anmälan öppen för fäktskolan vecka 37-43!

Höstens första omgång fäktskolor – våra populära nybörjarkurser – börjar vecka 37!

Anmäl dig nu! Trycket är stort och först till kvarn gäller…

Fäktskolan pågår under sex veckor och leds av klubbens professionelle fäktmästare. Du får lära dig grunderna i att fäktas genom att öva såväl grundtekniker som fri fäktning. Vid sista tillfället får du möjlighet att möta dina kurskamrater i en informell tävling där kursens Fencing Master koras. Efter fäktskolan har du lärt dig så mycket att du kan delta i våra öppna träningar på vardagskvällarna (schemat för dessa finns på sidan Träning).

Barn och yngre ungdomar (8-15 år) börjar på måndagen den 10 september kl. 17.00-18.30.

Äldre ungdomar och vuxna (16-115 år) börjar på torsdagen den 13 september kl. 17.00-18.30.

Mejla din anmälan till borjafakta@linkopingsfaktklubb.se redan idag!